Dlaczego warto wybrać maski jednorazowe chirurgiczne?

chirurg

Mimo iż obowiązek noszenia maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej wygasł, wciąż znajdują się miejsca i obiekty, w których są one wymagane. Na rynku możemy znaleźć dwa typy tego typu akcesoriów ochronnych. Są to jednorazowe maski chirurgiczne oraz bawełniane maski wielokrotnego użytku. Wyjaśniamy, dlaczego o wiele skuteczniejsze są maski chirurgiczne jednorazowe.

Maski jednorazowe chirurgiczne – co to takiego?

Są to środki higieniczne wykonane ze specjalnego surowca, jakim jest polipropylen. W sprzedaży możemy znaleźć maski chirurgiczne:

  • dwu – i trzywarstwowe – które różnią się między sobą stopniem przepuszczalności;
  • z gumką lub wiązane – pierwsze z nich stosowane są profilaktycznie; drugie – używane są przez lekarzy i personel medyczny oraz szpitalny.

Ich działanie polega na:

  • budowaniu bariery dla wirusów, bakterii i drobnych cząsteczek szkodliwych substancji;
  • zatrzymywaniu zarazków wytwarzanych w czasie kichania czy kasłania.

Maski jednorazowe chirurgiczne, dlaczego warto wybrać?

Główną zaletą tego typu wyboru jest jego łatwodostępność. Maski chirurgiczne jednorazowe możemy nabyć zarówno w aptekach, jak i zwykłych punktach handlowych typu sklepy osiedlowe czy markety. Warto przy tym nadmienić, że niektóre miejsca i obiekty, w których istnieje obowiązek ich noszenia, zapewniają je nieodpłatnie. Dotyczy to głównie miejsc pracy, ale również jednostek medycznych. Jednak to nie jedyny powód, dla którego warto wybierać maseczki jednorazowego użytku. Lista zalet jest o wiele dłuższa.

Niska cena

Tego typu maski są stosunkowo niedrogie. Za paczkę 10 sztuk tego typu maseczek zapłacimy od kilku do kilkunastu złotych – w zależności od miejsca sprzedaży.

Wygoda noszenia i użytkowania

Maseczki są niezwykle lekkie, a ich konstrukcja ułatwia zarówno zakładanie, jak i noszenie. Poza tym nie musimy ich prać ani czyścić w żaden inny sposób. Po zużyciu wystarczy taką maseczkę wyrzucić i wymienić na nową, co wpływa dodatkowo na komfort ich noszenia.

Niewielki rozmiar

Maseczki jednorazowe chirurgiczne są łatwe w przechowywaniu. Nie zabierają dużo miejsca. Wystarczy je złożyć i schować do kieszeni czy umieścić w kosmetyczce, a w razie potrzeby założyć.

Wysoka skuteczność

Tego typu maseczki są niezwykle skuteczne, jeśli chodzi o zapewnienie nam ochrony. Ma to związek z ich budową oraz wykorzystanymi do ich produkcji surowcami.

Wszechstronność zastosowania

Jednorazowe maski chirurgiczne stanowią skuteczną barierę ochronną nie tylko przed chorobotwórczymi drobnoustrojami jak bakterie czy wirusy. Dzięki swojej konstrukcji są one w stanie powstrzymać również dostęp szkodliwych cząsteczek z powietrza jak: kurz czy drażniące pyłki. Co ważne: tego typu maska chroni nie tylko jej właściciela, ale również osoby, które znajdą się w jego pobliżu. To znacznie zmniejsza ryzyko zarażenia.

Właściwości hipoalergiczne

Oznacza to w praktyce, że maseczki nie podrażnią nawet najbardziej wrażliwej skóry twarzy. Nie zaognią też objawów alergii skórnych. Są bowiem wykonane z materiału przyjaznego skórze.

Jakie są wady maseczek jednorazowych?

Maski chirurgiczne jednorazowe są dostępne tylko w dwóch kolorach i jednym prostym uniwersalnym fasonie. Osoby, które przykładają dużą wagę do estetyki swojego wyglądu, uznają tę cechę masek chirurgicznych za jedną z ich głównych wad. Starczają też na dość krótki czas – gdy poczujemy, że maska jest wilgotna i trudno się nam przez nią oddycha, należy ją bezwzględnie wymienić na nową. Ta cecha też przez wiele osób uznawana jest za wadę i spore utrudnienie, podczas gdy stanowi ona najważniejszą z zalet tego typu masek ochronnych.

Słowem podsumowania

Istnieje szereg powodów, dlaczego warto wybrać maski chirurgiczne jednorazowe, mimomimo iż nie wyglądają zbyt atrakcyjnie. Jednym z najważniejszych to wysoka skuteczność, która przewyższa znacznie maski bawełniane wielokrotnego użytku. Maski chirurgiczne jednorazowe są przy tym o wiele tańsze. Nie musimy też dbać o to, by utrzymywać je w czystości – zużytą maseczkę możemy bez żalu wyrzucić i wymienić na nową: czystą i bezpieczną. Jeśli zatem chcemy skutecznie chronić siebie i innych, powinniśmy sięgać właśnie po maski jednorazowe, które, chociaż są mniej estetyczne, to zapewniają nam większą ochronę.