Gdzie wyrzucać opakowania po jedzeniu na wynos?

opakowania

Segregacja odpadów stanowi postawę recyklingu, którego celem jest dbanie o ochronę środowiska naturalnego. Obecnie w Polsce obowiązuje podział na 5 frakcji odpadów, są to: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bioodpady oraz zmieszane.

Niektóre odpady bywają ciężkie do sklasyfikowania, zaliczają się do nich np. pudełka po cateringu. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, gdzie wyrzucać opakowania po jedzeniu na wynos.

Dlaczego należy dbać o segregację śmieci?

Obecnie nie jest możliwa całkowita rezygnacja z użycia plastiku, dlatego warto stosować się do zasad recyklingu. To system odpowiedniej organizacji obiegu materiałów, które mogą zostać ponownie przetworzone. Jego celem jest przede wszystkim zmniejszenie ilości powstających odpadów, a także maksymalizacja ich ponownego wykorzystania.

Aby móc wprowadzić w życie zasady recyklingu, konieczne jest stosowanie się do odpowiedniego wyrzucania różnych pudełek – w tym także tych cateringowych. Jeśli chodzi o opakowania po jedzeniu na wynos, segregacja tego typu odpadów zależy nie tylko od tego, z czego zostały wykonane, ale także od tego, jak mocno są zabrudzone.

Opakowania po jedzeniu na wynos – gdzie wyrzucać? Recykling opakowań papierowych

Najłatwiejsze do sklasyfikowania są opakowania papierowe – czyli zazwyczaj torby, w których klient dostaje swoje zamówienie. Obecnie wykorzystuje się je na szeroką skalę w przemyśle gastronomicznym i stanowią świetną alternatywę dla reklamówek foliowych. Takie torby wykonane są z trwałego papieru, przez co bez przeszkód można je wykorzystywać ponownie – np. wybierając się na zakupy.

Jak wszystkie produkty z papieru, tak i torby po pewnym czasie nie nadają się już do ponownego użycia – wówczas należy wyrzucić je do pojemnika przeznaczonego na papier – zwykle jest oznaczony kolorem niebieskim.

Należy jednak pamiętać o tym, że do pojemników na papier należy wyrzucać papierowe opakowania, które są jak najmniej zabrudzone. Bardzo brudne lub zatłuszczone torby powinny trafić natomiast do kosza z odpadami zmieszanymi.

Gdzie wyrzucać opakowania po jedzeniu na wynos? Recykling plastiku i styropianu

Najpowszechniejsze na rynku w dalszym ciągu są plastikowe pudełka, w tym także opakowania z folii laminowanych. Tego typu odpady należy oczyścić przed wyrzuceniem ich do śmieci. Wtedy należy wrzucić je do żółtego kontenera na śmieci lub innego kosza przeznaczonego na tworzywa sztuczne.

Bardzo często różne tłuszcze i oleje przywierają do opakowania po jedzeniu na wynos – gdzie wyrzucać wówczas takie śmieci? Punkty gastronomiczne często serwują swoje dania także w pudełkach wykonanych ze styropianu. Do nich tłuszcze bardzo łatwo przylegają i wnikają w strukturę materiału.

Kiedy styropianowe opakowanie po jedzeniu na wynos zostało mocno zatłuszczone, wówczas powinniśmy wyrzucić je do kontenera, w którym znajdują się odpady zmieszane. Styropian zazwyczaj podlega recyklingowi, jednak jego wywóz, oczyszczenie i przetworzenie stanowi mało opłacalny proces.