Haft diamentowy – co to jest?

Haft diamentowy, czyli diamond painting polega na układaniu małych, akrylowych diamencików na samoprzylepnym płótnie, z zaznaczonymi kolorami. Duża ilość odcieni poszczególnych diamencików sprawia, że nawet najmniejsze obrazki z daleka nabierają wyrazistości a ich powierzchnia, dzięki kształtom diamencików odbija światło, dając przepiękne, wizualne, trójwymiarowe efekty.

Rodzaje haftów diamentowych

Wyklejanka diamentowa to propozycja  stosunkowo świeża, dlatego nie wszyscy jeszcze wiedzą, co to jest haft diamentowy. Widząc w sklepach różnorakie pudełka z napisem „obrazy haft diamentowy„, nie wiedzą czym się kierować przy wyborze. Dlatego należy wyjaśnić, jakie są rodzaje haftów diamentowych.

Częściowy haft diamentowy co to jest

Częściowy diamond painting to klasyczne, wydrukowane obrazy. Haft diamentowy pokrywa tylko pewną część z klejem. Nakłada się na nią kryształki różnej wielkości, tworząc efektowne uzupełnienie do gotowego obrazu wysokiej rozdzielczości. Jest to przeważnie najprostsza i wymagająca najmniej wysiłku układanka, jednak nie mniej efektowna.

Czym charakteryzuje się haft diamentowy pełny z okrągłymi kryształkami

Okrągłe kryształki polecane są dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z diamond painting. Są nieco mniejsze i okrągłe, dzięki czemu ułożenie diamenciku w wyznaczonym polu jest łatwiejsze niż w przypadku kwadratowych kryształów. Nie widać również ewentualnych błędów, na przykład nierównego ułożenia poszczególnych elementów. Układane obrazy haftu diamentowego z okrągłych kryształków nie wypełniają jednak w pełni klejonego płótna, przez co z bliska widoczne są prześwity.  

Co to jest haft diamentowy pełny z kwadratowymi diamencikami

Kwadratowa wyklejanka diamentowa jest przeznaczona dla osób z większą precyzją i umiejętnościami. Każdy kwadracik musi znaleźć się w swoim polu pod odpowiednim kątem, ponieważ krzywe ułożenie może spowodować widoczne szpary pomiędzy elementami, lub zajęcie sąsiednich pól. Pokrywa całą powierzchnię płótna, stanowiąc jednolitą, diamentową powłokę.

Haft diamentowy co to za narzędzia

Widząc różne akcesoria, którymi wykonuje się haft diamentowy, należy przyjrzeć się, do czego służą. Do układania obrazów w hafcie diamentowym wykorzystuje się:

  • długopisy ze specjalnymi końcówkami, często dwustronnymi,
  • pincetę,
  • żelowy klej,
  • wałek do wyrównania powierzchni,
  • woreczki lub organizery na niewykorzystane kryształki.

Dodatkowo można używać szczotek, zapasowego kleju, mini latarek lub szkieł powiększających.

Długopisy mają przeważnie dwie końcówki. Jedna służy do nakładania pojedynczych kryształków wyklejanki diamentowej, druga – kilku na raz. Końcówki są wymienne, a długopis może mieć dodatkowo ergonomiczne uchwyty lub wbudowaną latarkę. Nakładanie odbywa się poprzez naniesienie kleju żelowego na końcówkę i przyklejenie do niego diamencika, a następnie przeniesienie elementu na obraz. Klej używany na płótnie jest silniejszy niż żelowy, dzięki czemu kryształek odczepia się od żelu.

Przy kwadratowych elementach często używa się pincet. Są bardziej precyzyjne, ale też czasochłonne.

Haft diamentowy – co to jest rozdzielczość

Haft diamentowy dostępny jest w tysiącach wzorów i każdy znajdzie coś dla siebie. Należy jednak zwrócić uwagę na rozdzielczość obrazu haftu diamentowego.

Wszystkie kryształki wyklejanki diamentowej pełnej są tej samej wielkości. Im większe płótno, tym więcej elementów można umieścić na jego powierzchni, a tym samym dokładność obrazu haftu diamentowego będzie większa. I odwrotnie: im mniejsze płótno, tym rozdzielczość obrazu będzie spadać. Dlatego podczas wyboru obrazka należy uwzględnić ilość nadrukowanych detali (im mniejszy obraz, tym mniejsza szczegółowość) oraz pamiętać, że większe płótno wymaga więcej zaangażowania, czasu i miejsca na jego rozłożenie.

Co to jest haft diamentowy – podsumowanie

Obrazy haftu diamentowego prezentują się na ścianie bardzo efektownie. Dają poczucie satysfakcji z samodzielnie wykonanej pracy oraz pozwalają na wyciszenie się i odpoczynek. Duży wybór wzorów i wielkości sprawia, że trudno dokonać wyboru tego jednego, najlepszego. Nie stanowi to jednak problemu, ponieważ gdy poznacie, co to jest haft diamentowy, po ułożeniu pierwszego obrazka sięgniecie po następny. Wyklejanka diamentowa uzależnia.