Inwentaryzacja zbiorników bezodpływowych – czym jest i po co się ją wykonuje?

przemysł

Inwentaryzacją zbiorników bezodpływowych (przydomowych szamb lub oczyszczalni ścieków) zajmuje się gmina, ponieważ jej obowiązkiem jest tworzenie i prowadzenie dokładnej ewidencji zbiorników bezodpływowych. Zadaniem gminy jest również dbanie o czystość na jej terenie, więc dokładne dane są niezbędne do uniknięcia nielegalnego składowania zanieczyszczeń, co często ludzie chcą robić, nie zważając na potrzeby innych mieszkańców danej okolicy, dla których może być uciążliwe mieszkanie niedaleko od punktów składowania nieczystości. Inwentaryzacja polega na zamontowaniu i dostarczeniu niezbędnych poświadczeń (rozliczeń rachunkowych) za wykonaną inwestycję. Gmina jest organem administracyjnym, który ma w znacznym stopniu pomóc przy rozliczeniach i umowach, które są niezbędne do zamontowania własnego przydomowego szamba lub oczyszczalni ścieków. Informacje pozyskane z dokładnej dokumentacji są bardzo przydatne, wręcz niezbędne do wypełniania zapisów aglomeracji kanalizacyjnej lub także aktualizacji obszaru gminy. Urzędnicy pracujący w gminie kontrolują planowany przebieg inwestycji oraz pilnują wyznaczanych indywidualnie terminów zakończenia prac. W razie sprzeczności z wytycznymi odpowiednie organy reagują i pomagają osobie, u której jest montowany zbiornik bezodpływowy, rozwiązać problemy i ustalić nowy harmonogram prac.

 

Inwentaryzacja – cena

Nie jest to droga inwestycja, gdyż klienci mogą skorzystać z wielu dotacji. Są one bardzo łatwo dostępne dla większości obywateli. Montaż zbiornika oraz niezbędnych części składowych wymaga posiadania kilkunastu/kilkudziesięciu tysięcy złotych. Inwestycja ta jest jednak na lata i nie wymaga częstych napraw, więc jest to wydatek jednorazowy, który w dużej mierze pokrywają dotacje. Cena oczywiście zależy od jakości wykonania. Często, bo nie zawsze, wyższa cena idzie w parze z wyższą jakością wykonania prac montażowych zbiorników bezodpływowych lub oczyszczalni ścieków. Na cenę w dużej mierze wpływają materiały niezbędne do wykonania inwestycji, takie jak zbiornik czy pompy. Ważną rolę odgrywa też wycena wykonanej pracy przez monterów instalacji. Pracownicy firmy montującej, jak i sama firma muszą mieć niezbędne uprawnienia do wykonywania usług w tej branży. Warto na to zwrócić uwagę wybierając ekipę monterów do swojego zbiornika bezodpływowego, ponieważ później mogą wyjść jakieś błędy i niedopatrzenia, które utrudniałyby pobranie dotacji.

 

Inwentaryzacja zbiornika

Inwentaryzacja zbiornika wymaga doświadczonej ekipy inwentaryzacyjnej, aby usługa była jak najwyższej jakości a inwestycja nie stwarzała problemów i nie wymagała napraw. Doświadczenie monterów ma znaczny wpływ na jakość wykonywanej usługi, gdyż osoby z dużym stażem w zawodzie potrafią sprawnie unikać problemów, a jeśli zajdzie taka konieczność to je rozwiązywać. Pozornie montaż zbiornika nie jest skomplikowaną pracą, ale podczas wykopu odpowiedniego zagłębienia, aby umieścić zbiornik, może dojść do wielu drobnych komplikacji. Zbiornik z racji swoich rozmiarów może znaleźć się na przebiegu kabli elektrycznych lub rur wodociągowych zakopanych w ziemi. Dodatkowo dobrze, jeśli monterzy znają się na elektryce, gdyż podłączenie przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga podłączenia jej do sieci elektrycznej. Pracownicy powinni być kompetentni do wystawiania faktur i zaświadczeń niezbędnych do dostarczenia do gminy. Dokumenty te muszą być autentyczne i dobrze wypełnione przez uprawnione do tego osoby. Dokładne ustalenia co do wynajmu koparki do wykonania zagłębienia na zbiornik i podobnych spraw są ustalane indywidualnie pomiędzy osobą, u której jest montowany zbiornik bezodpływowy a urzędnikami gminy.

 

Jedna z najlepszych firm oferujących usługi dotyczące inwentaryzacji zbiorników bezodpływowych to https://ekolog.pl/oferta/dla-gmin/inwentaryzacja-zbiornikow-bezodplywowych. Posiada doświadczony zespół ekipy montującej zbiorniki. Firma ta stawia na jakość i zadowolenie klienta, oferuje konkurencyjne ceny oraz posiada bardzo dobre opinie wśród osób, które korzystały z jej usług. Niezawodność i dobre oraz trwałe wykonanie to podstawowe motto pracowników tej firmy.