Jak odnowić stare meble? Praktyczne porady

meble

Renowacja starych mebli to najłatwiejszy sposób na wyremontowanie mieszkania lub zmianę aranżacji niskim kosztem. Z drugiej strony, oszczędności niekoniecznie są decydującym kryterium! Malowane meble drewniane to jeden z najpopularniejszych trendów w ostatnich sezonach – idea stworzenia pięknego wnętrza w oryginalnym stylu. Odnawianie starych mebli to trend w branży DIY, który w Polsce wylądował na bardzo podatnym gruncie. Wnętrze naszego domu wypełnione jest reliktami z czasów PRL i posiada elementy wyposażenia na wysoki połysk. Ostatnio podziwialiśmy ich linię produktową, możliwości projektowe i aranżacyjne. Doszliśmy do wniosku, że świetnie sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach, ale potrzebują nowego wyglądu, a czasem całkowitego remontu. Jak aktualizować stare meble, aby wyglądały atrakcyjnie i stylowo, a także lakierować, bejcować lub malować na drewnianych meblach, które najlepiej się tu sprawdzają?

Jak odnowić stare meble tapicerowane?

W przypadku renowacji mebli tapicerowanych możemy odnieść się do wszelkiego rodzaju czynności: od naprawy drobnych dziurek w tapicerce po wymianę całej tapicerki elementów wyposażenia. Wszystko zależy od poziomu obrażeń. Na rynku znajdziesz wiele preparatów, które z pewnością pomogą Twojej imprezie. Środki czyszczące służą do usuwania różnego rodzaju plam. Ta plama może pochodzić z napojów, kawy, długopisów lub pisaków. Oczywiście nie wszystkie plamy można usunąć tą metodą, ale zdecydowanie warto spróbować. Czy tapicerka na Twoich meblach jest zużyta? Możesz spróbować to narysować. Na rynku dostępne jest wiele farb przyciemniających skórę, z których najczęstsze to pasty lub spraye. Do wyboru masz zwykłą lub wodoodporną wersję preparatu, która jest dostępna w różnych kolorach. Jeśli we wnętrzu są dziury, pęknięcia lub nacięcia, możesz użyć specjalnego produktu do naprawy skóry. To świetnie nadaje się do drobnych uszkodzeń. Występują w wielu formach – niektóre są szpachlami do skóry, inne są płynne. Wybór odpowiedniej specyfiki zależy od rodzaju tkaniny. O ile w przypadku tkanin obiciowych trudno znaleźć odpowiedni środek, o tyle w przypadku skór naturalnych nie ma problemu. Oprócz naprawy dziur czy pęknięć, preparat zabezpieczy materiał przed dalszymi uszkodzeniami.

Jak szybko odnowić stare meble drewniane – szlifowanie

Zazwyczaj nasze stare meble są w dobrym stanie, bez uszkodzeń powłoki. W takim przypadku wystarczy je odświeżyć, zachowując ich pierwotny wygląd. W tym celu delikatnie umyj powierzchnię mebla, aby usunąć brud. Starsze meble często są wykańczane politurą, która sprawia, że powierzchnia wygląda na gładką i błyszczącą. Polerowanie polega na wielokrotnym nakładaniu roztworu polerującego na powierzchnię drewna. Po wyczyszczeniu mebla można nałożyć na niego świeżą warstwę. Tylko taka konserwacja wystarczy, co jest dobre, ponieważ wtedy możemy zachować nasze często bardzo cenne antyczne meble w oryginalnym stanie.

Małe rysy lub zadrapania na pomalowanych i woskowanych meblach można usunąć specjalnymi markerami do zaprawek. Jeśli jednak posiadamy mocno zużyte meble drewniane, musimy je starannie przygotować do renowacji. Aby to zrobić, stara powłoka powinna zostać całkowicie usunięta. Aby odsłonić kłody, szpachlówka po szlifowaniu tworzy gładką powłokę, której kolor naśladuje naturalny kolor drewna. Służy do wyrównywania niedoskonałości i nierówności oraz wypełniania ubytków w powierzchniach drewna miękkiego i twardego, oraz materiałów drewnopochodnych do użytku wewnątrz i na zewnątrz. Wysokiej jakości szpachlę można kupić  https://www.ekemichal.pl/produkty/borma-olej-do-drewna/szpachla-do-drewna,2,16178

Jak odrestaurować stare meble – malowanie

Mebel najłatwiej olejować – wystarczy lekko przeszlifować. Wosk jest również stosunkowo łatwy do usunięcia. Malowane  meble wymagają większego wysiłku.  Wtedy warto zastosować szpachlę do drewna. To gotowy produkt o doskonałej przyczepności do podłoży. Tworzy twardą i odporną powłokę, która współpracuje z drewnem i nie pęka po wyschnięciu. Łatwo się nakłada i szlifuje, można go malować wszystkimi elementami stolarki.