W branży wystroju wnętrz (i nie tylko) istnieje wiele różnych styli charakteryzujących się określonymi cechami czy też zaletami. Jednym z przykładów jest styl angielski, który został stworzony z myślą o osobach, które nie preferują minimalistycznych rozwiązań. To właśnie dlatego liczne projekty domów luksusowych obejmują ich urządzanie zgodnie z elementami oraz zasadami stylu angielskiego. Można stwierdzić, że taki styl łączy w sobie klasykę oraz rustykalność. Projekty wnętrz angielskich kładą duży nacisk na liczne dekoracje, ciężkie tkaniny oraz inne elementy kojarzące się głównie z rodziną. Są więc idealne dla osób lubiących tradycję oraz wzornictwo o praktycznym charakterze.
Jak urządzić mieszkanie w stylu angielskim? Podstawowe informacje
Podczas tworzenia własnego domu czy też obiektu mieszkalnego, istotną kwestią jest nie tylko właściwie dobrany projekt elewacji domu, ale również jego wnętrze. Niektórym osobom wydaje się, że styl angielski nie za bardzo pasuje do dzisiejszych nowoczesnych czasów. Okazuje się jednak, że jak na razie ludzie ci są w błędzie, a styl angielski prawdopodobnie będzie w stanie przetrwać wiele innych stylizacji o mniej i bardziej nowoczesnym charakterze. Nic w tym dziwnego, ponieważ Anglicy często sięgają po rozwiązania łączące w sobie tradycję oraz elegancję, czyli cechy, które są ponadczasowe. To wszystko jest łączone z praktycznymi wzorami oraz przedmiotami i pamiątkami o unikalnej, rodzinnej wartości. Takie połączenie sprawia, że dom lub mieszkanie w angielskim stylu będzie urządzone w dość charakterystyczny sposób obejmujący połączenie wielu eleganckich i klasycznych elementów z przedmiotami rustykalnymi.
Małe mieszkanie w stylu angielskim i jego skuteczna aranżacja
Osoby chcące posiadać mieszkanie utrzymane we wspomnianym stylu angielskim, powinny zwrócić uwagę na dość obfite wykorzystanie motywów bukietów kwiatów polnych albo róż. Wzory tego typu są umieszczane między innymi na tapetach, zasłonach, meblach tapicerowanych, a nawet na porcelanie. Bardzo ważnym wzorem charakterystycznym dla stylu angielskiego są również pasy albo krata. Te wszystkie elementy można dość swobodnie ze sobą łączyć i o dziwo pozwala to na osiągnięcie dość atrakcyjnych i estetycznych efektów końcowych. Dodatkowo osoby chcące posiadać mieszkanie w bloku w stylu angielskim powinny zwrócić uwagę na bardziej orientalne motywy powiązane z kolonialną przeszłością Wielkiej Brytanii. Godne uwagi są też motywy kur i innych ptaków, a także elementy myśliwskie.
Jeśli chodzi o kolorystykę mieszkań utrzymywanych w angielskim stylu, to okazuje się, że dominuje w nich głęboka czerwień w odcieniu bordowym lub winnym, intensywna zieleń albo śliwkowy kolor fioletowy. Te barwy można swobodnie łączyć ze sobą na tapicerkach, dywanach, tapetach oraz innych elementach wyposażenia lub dekoracji mieszkań. Poza tym dobrym pomysłem jest zwrócenie uwagi na delikatne kolory pastelowe takie jak żółć, błękit albo zieleń, które świetnie komponują się z naturalnymi kolorami drewna, gliny albo wanilii.
Jakie elementy i meble stosować, aby urządzić mieszkanie w stylu angielskim?
Zarówno dodatki, jak i meble reprezentujące styl angielski, powinny być elementami, które są w stanie przetrwać wiele lat bez uszkodzeń czy też śladów zużycia. Obecnie popularne materiały to dąb oraz drewno pochodzące z drzew owocowych. Dodatkowo meble takie są lakierowane i stylizowane na bardziej naturalne barwy. Istotne jest też stosowanie wielu tkanin naturalnych bez żadnych sztucznych materiałów o charakterze syntetycznym. Jeśli chodzi o wystrój ścian, to bardzo dobrym wyborem będzie boazeria angielska składająca się z drewnianych paneli z różnymi wyżłobieniami. Jeśli chodzi o meble, to oprócz eleganckich szaf i biblioteczek, warto sięgać po miękkie tapicerowane fotele czy też sofy, a także duże i komfortowe łóżka. Dodatkowo mieszkanie w angielskim stylu powinno obowiązkowo posiadać kominek wykonany z kamienia albo odlany z żeliwa. Warto dodać, że praktycznie każde pomieszczenie można urządzić w stylu angielskim, pod warunkiem przestrzegania istotnych reguł takiej stylizacji.