Jak wybrać idealne lustro do łazienki? Jakie powinno mieć wymiary i na jakiej wysokości je powiesić?

lustro

Lustro to jeden z elementów, bez którego trudno wyobrazić sobie w pełni wyposażoną łazienkę. Jest to bardzo ważne szczególnie w przypadku małych pomieszczeń – rozświetla i optycznie powiększa przestrzeń. Proste, bez ramki, przyklejone bezpośrednio do płytki? A może duże w ozdobnej oprawie? Wbrew pozorom decyzja dotycząca modelu ma sporą wagę. Jak wybrać idealne lustro do łazienki? Jakie powinno mieć wymiary i na jakiej wysokości je powiesić?

Jaki rodzaj lustra wybrać?

Jeśli chodzi o opcje łazienkowe, największą popularnością cieszą się lustra na wymiar. Są wygodne, wystarczająco duże i dopasowane do rozmiaru. Jeśli zastanawiasz się, jaki kształt wybrać, postaw na modele prostokątne lub okrągłe. Jednak w przypadku, gdy chcesz przełamać ten dominujący trend i poszukać bardziej unikalnych rozwiązań, na rynku znajdziesz wiele innych opcji. Pamiętaj, że zupełnie odmienne warianty najlepiej sprawdzą się do łazienek urządzonych w stylu loftowym, minimalistycznym, nowoczesnym, klasycznym, eleganckim czy retro.

Na rynku dostępne są również lustra łazienkowe z wieloma różnymi udogodnieniami, które sprawiają, że korzystanie z nich jest prawdziwą przyjemnością. Od dawna wiadomo, że większość zabiegów kosmetycznych wymaga odpowiedniej mocy oświetlenia oraz jego właściwego ukierunkowania. Aby uniknąć mylących cieni, plamy światła powinny znajdować się po bokach i na górze lustra. Dzięki temu w ostatnich latach bardzo popularne stały się lustra LED, ponieważ doskonale spełniają wymienione wymagania.

 

Kto powiedział, że w łazience może znajdować się tylko jedno lustro? Totalna bzdura, zwłaszcza jeśli urządzasz to pomieszczenie w dekoracyjnym stylu glamour – a w tym przypadku im bardziej lśniące wnętrze, tym lepiej. Do eleganckiej umywalki w kształcie miski wybierz duże lustro ze złotą ramą wiszącą na ścianie oraz mniejszy model kosmetyczne, który stanie się ładną ozdobą, a jednocześnie ułatwi wykonywanie makijażu. Zestaw z marmurową umywalką nablatową stworzy spójną aranżację z właściwie dobranymi dozownikiem mydła, mydelniczką, kubkiem na szczoteczki do zębów oraz pojemnikiem na szczotkę toaletową.

Jaki rozmiar i wymiary powinno mieć lustro łazienkowe?

Rozmiar lustra łazienkowego ma duży wpływ na sposób jego montażu, komfort oglądania własnego odbicia oraz ogólną estetykę pomieszczenia. Im większy egzemplarz, tym lepiej dla Ciebie i pomieszczenia. Jeśli zamierzasz zamontować lustro nad umywalką, zmierz wysokość szyby tak, aby zostało około 5-10 cm wolnej przestrzeni zarówno nad górną krawędzią umywalki, jak i pod źródłem światła. Dzięki takiemu rozstawieniu strefa ta staje się wygodniejsza w użytkowaniu oraz zmniejszasz ryzyko chlapania wodą na szkło. Dopasowuj również wielkość tafli do rozmiarów umywalki, choć nie jest to regułą. Wielkość lustra łazienkowego to przede wszystkim kwestia osobistych preferencji. Załóż, że szyba powinna być tak szeroka jak umywalka, a nawet o kilka centymetrów krótsza. Natomiast lustro na wymiar na całą ścianę optycznie powiększy niewielką przestrzeń.