Każdy z nas w ciągu dnia sięga po telefon wiele razy. Według statystyk każdy z nas średnio sprawdza telefon raz na 10 minut. Telefony stały się naszym nieodzownym elementem, ponieważ nie służą już tylko do dzwonienia. Ten mały sprzęt jest niekiedy naszym centrum zarządzania — sprawdzamy w nim wiadomości, pocztę, przeglądamy internet, płacimy, mamy w nim nieskończoną ilość potrzebnych aplikacji. Dlatego też na naszych smartfonach znajduje się miliony bakterii, które potencjalnie mogą nam zagrażać. Bardzo istotne jest, dezynfekowanie telefonu, a niestety robimy to zdecydowanie za rzadko. A Ty kiedy czyściłeś ostatnio swój smartfon? Pewnie wielu z Was nie pamięta. Dowiedz się, jak dezynfekować telefon komórkowy, aby pozbyć się z jego powierzchni zarazków.
Jakie zarazki mogą być na telefonie?
Dezynfekowanie telefonu jest bardzo ważne, szczególnie w obecnych czasach epidemii. Według bakteriologów telefony komórkowe mają więcej zarazków niż deska klozetowa i to aż siedem razy więcej! Jeśli nie czyściłeś regularnie telefonu komórkowego, jesteśmy prawie pewni, że zechcesz zacząć to robić już teraz. Dowiedz się jak zdezynfekować telefon.
Bakterie mogą pozostawać na powierzchniach przez wiele godzin, dni, a nawet tygodni. Aby lepiej zorientować się, co może czaić się w telefonie, warto wiedzieć, że E. coli może przetrwać godziny, a nawet cały dzień, podczas gdy salmonella i Campylobacter mogą przetrwać około czterech godzin. Bakterie wirusa zapalenia wątroby typu A i C mogą przetrwać miesiące, a MRSA lub gronkowiec może przetrwać tygodnie. Jeśli chodzi o koronawirusa, wirus może żyć na powierzchni przez kilka dni.
Jak zdezynfekować telefon komórkowy?
Regularne dezynfekowanie telefonu to jedna z najmądrzejszych rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazków. Pomyśl o tym. Z pewnością często myjesz ręce. Ale co z tego wyniknie, jeśli używasz telefonu pokrytego bakteriami? Regularnie czyszcząc telefon, możesz zmniejszyć ryzyko przekazania tych zarazków znajomym, rodzinie, współpracownikom.
Oto kilka pomocnych wskazówek jak zdezynfekować telefon.
Jak prawidłowo wyczyścić telefon?
Na początek nie spryskuj telefonu środkiem dezynfekującym. Możesz uszkodzić ekran i obudowę ochronną telefonu, porty i powłoki, które zostały zaprojektowane w celu ochrony ekranu i elementów wewnętrznych. Aby zrobić to bezpiecznie, zawsze zapoznaj się z instrukcją obsługi lub witryną internetową producenta, zanim zaczniesz stosować wszelkie płyny do dezynfekcji. Większość z nich zawiera alkohol, który może spowodować uszkodzenie czy zmatowienie ekranu. Dlatego przed rozpoczęciem czyszczenia warto zapoznać się z instrukcjami jak zdezynfekować telefon.
Chusteczki czyszczące
Przed czyszczeniem telefonu zdejmij etui. Do czyszczenia telefonu użyj miękkiej ściereczki lub specjalnych chusteczek do czyszczenia telefonu. Chusteczki takie są często nawilżone 70% alkoholem izopropylowym. Jeśli nie masz specjalistycznych chusteczek czyszczących przystosowanych do telefonu, możesz przygotować roztwór czyszczący składający się z ½ szklanki wody destylowanej i ½ szklanki alkoholu izopropylowego 70%. Umieść roztwór w butelce ze spryskiwaczem i wstrząśnij butelką przed użyciem.
Po wymieszaniu roztworu czyszczącego nie spryskuj nim telefonu. Zamiast tego lekko spryskaj ręcznik roztworem. Pamiętaj, że ręcznik (lub ściereczka do czyszczenia) nie powinien być mokry, bo zniszczysz telefon. Weź ręcznik i delikatnie przetrzyj przód i tył telefonu. Pozostaw telefon do wyschnięcia na około 15 minut, a następnie włóż go z powrotem do etui.
Wyczyść etui
Dezynfekowanie telefonu to nie tylko czyszczenie urządzenia. Czysty telefon zasługuje na czyste opakowanie. Tak więc, gdy telefon wysycha, możesz dokładnie wyczyścić obudowę. Sposób, w jaki to zrobisz, będzie zależeć od materiału.
Twarde plastikowe etui na telefon
Możesz wyczyścić twardą plastikową obudowę telefonu za pomocą chusteczki lub wspomnianego wcześniej roztworu alkoholowo-wodnego. Użyj bawełnianego wacika z roztworem, aby dostać się do wszelkich otworów aparatu i przycisków (ponownie upewnij się, że wacik nie jest zamoczony). Po zakończeniu pozostaw etui do całkowitego wyschnięcia i włóż ponownie telefon.
Silikonowe etui na telefon
Etui silikonowe są trwałe i mogą wytrzymać zanurzenie w wodzie. Aby wyczyścić silikonową obudowę telefonu, wymieszaj niewielką ilość płynu do mycia naczyń z ciepłą wodą i użyj miękkiego ręcznika, aby wyczyścić wnętrze. Dokładnie wypłucz etui i pozwól mu całkowicie wyschnąć, zanim włożysz do niego telefon. W przerwach między czyszczeniami obudowę można przetrzeć ściereczką do czyszczenia lub wspomnianym powyżej roztworem alkoholowo-wodnym.
Luksusowe etui na telefon
Jeśli masz etui wykonane ze skóry lub innego wysokiej jakości materiału, podczas czyszczenia postępuj zgodnie z instrukcjami producenta.
Nie zapomnij wyczyścić akcesoriów telefonu
Ładowarka, słuchawki, podstawka na telefon również wymagają czyszczenia. Możesz użyć chusteczki lub ręcznika lekko zamoczonego w roztworze wody z alkoholem, aby je wytrzeć. Po prostu upewnij się, że są całkowicie suche, zanim użyjesz ich ponownie.
Jak często należy czyścić telefon?
Już wiesz, jak zdezynfekować telefon komórkowy. Zastanawiasz się zapewne, jak często należy to wykonywać. Zaleca się czyszczenie telefonu codziennie lub częściej, jeśli uważasz, że mógł być narażony na zanieczyszczenie. Oprócz tego zaleca rutynowe czyszczenie wszystkich powierzchni i przedmiotów, z którymi stykasz się w ciągu dnia — biurka, klamek, uchwytów lodówek, pilotów, klawiatury komputera, a nawet kluczy.