Bramy przesuwne cieszą się bardzo dużą popularnością wśród inwestorów budujących domy jednorodzinne. Są proste w eksploatacji i pięknie wyglądają, ale do poprawnego działania potrzebują napędu. Dzięki niemu cała obsługa bramy przesuwnej polegać będzie na naciśnięciu odpowiedniego przycisku na pilocie. W jaki sposób samodzielnie montować automatykę bramową i czy warto to robić bez udziału specjalisty? Dowiesz się tego, czytając poniższy artykuł.
Mocowanie napędu do podłoża — automatyka bram w Lublinie
Pierwszą rzeczą, jaką trzeba zrobić podczas samodzielnego montażu napędu, jest jego stabilne umocowanie do podłoża. Warto do tego celu wykorzystać specjalne platformy wykonane ze stali, które zdecydowanie ułatwiają montaż. Są regulowane i łatwo można dzięki nim ustawić napęd w taki sposób, aby dobrze zachodził na listwę zębatą.
Takie platformy można kupić w każdym sklepie, gdzie sprzedawana jest automatyka do bram w Lublinie. Po zaopatrzeniu się w niezbędne części, konieczne będzie nawiercenie w betonowym fundamencie otworów montażowych, do których włożone zostaną specjalne kotwy rozporowe. W razie potrzeby będzie można również użyć tzw. kotwy chemicznej. Gwarantuje ona bardzo trwałe połączenie i są proste w użyciu.
Przykręcenie listwy zębatej do skrzydła bramy
Największą trudnością dla większości osób decydujących się na samodzielny montaż napędu do bramy może być przytwierdzenie do niej listwy zębatej, która ma przenosić siłę z napędu na bramę. Do dyspozycji mamy listwy z tworzywa i stalowe. Obie wersje mają swoje wady i zalety, ale jeśli priorytetem jest samodzielny montaż, warto wybrać pierwszy wariant. Mocuje się ją na blachowkrętach, ale nie potrzeba tu wcale super dokładności, bo listwy posiadają sporą możliwość regulacji. Ważne, by były odpowiednio umocowane i dobrze wyregulowane. Właściwe osadzenie listwy jest kluczem do prawidłowego działania napędu. Błędy popełnione na tym etapie bardzo często skutkują szybkim zużywaniem się urządzenia. Warto więc przyłożyć się do tego zajęcia i jak najlepiej umocować listwę do bramy.
Programowanie napędu
Staranne zamontowanie napędu do bramy przesuwnej to absolutna podstawa, ale do prawidłowego działania potrzebne będzie jeszcze wykonanie przyłącza elektrycznego oraz zaprogramowanie napędu w taki sposób, aby działał zgodnie z oczekiwaniami.
Nowoczesne urządzenia mają całkowicie programowalny czas zamykania czy otwierania. Można też bez większego problemu ustawić bramę w taki sposób, by samodzielnie zamykała się, gdy tylko auto przejedzie przez fotokomórki. Niestety trudno opisać sposób takiego programowania, ponieważ proces różni się w zależności od modelu napędu, jaki się wybierze. Przeważnie nie jest to zajęcie przesadnie skomplikowane dla osób, które potrafią czytać instrukcje. Często sporo podpowiedzi znaleźć można w sieci, ale jeśli całą pracę ma wykonać specjalista, należałoby wybrać się do sklepu, gdzie sprzedawana jest automatyka do bram w Lublinie i zamówić nie tylko sam napęd, ale także usługę montażu.