Jaki lubrykant wybrać? Na wodzie czy silikonie?

lubrykant

Lubrykant to substancja nawilżająca, która dobrze wykorzystywana może znacząco poprawić życie seksualne. Można stosować je w celu urozmaicenia przeżyć, ale zalecane są także w przypadku występowania problemów z suchością pochwy. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych lubrykantów. Różnią się nie tylko składem czy konsystencją. Dostępne są produkty o różnych zapachach i smakach. Najczęściej stosowane są lubrykanty na wodzie oraz silikonie. Czym się charakteryzują? Jaką substancję nawilżającą wybrać?

Lubrykant na bazie wody – charakterystyka

Lubrykanty na bazie wody mają za zadanie odzwierciedlać strukturę śluzu, który wydziela się z pochwy podczas stosunku. Nawilżenie oferowane przez tego rodzaju produkty daje naturalne wrażenia. Dużą zaletą jest też brak ingerencji w naturalne środowisko pochwy. Lubrykanty na bazie wody rekomendowane są wrażliwym paniom, które posiadają skłonność do występowania podrażnień. Mogą być stosowane w połączeniu z różnymi rodzajami prezerwatyw. Ich jedyną wadą jest to, że często podczas stosunku wymagana jest dodatkowa aplikacja.

 

Czy warto używać lubrykantu na silikonie?

Lubrykanty na bazie silikonu uznawane są za trwalsze i bardziej praktyczne. Ich dużym plusem jest to, że mogą być używane w wodzie. Są lubiane też ze względu na brak konieczności dodawania większej ilości produktu już w trakcie trwania stosunku. W przypadku pań zmagających się z suchością pochwy o podłożu zdrowotnym, sprawdzają się lepiej niż te na bazie wody. Lubrykanty na silikonie, co do zasady, lepiej sprawdzają się również podczas seksu analnego, ale wskazuje się, że użycie zabawek wymaga raczej produktu na bazie wody. Używanie lubrykantów na bazie silikonu wraz z prezerwatywami jest bezpieczne. Warto pamiętać, że silikon może wywoływać alergie i infekcje. W przypadku skłonności do tego rodzaju podrażnień, zaleca się jednak wybór nawilżaczy na bazie wody. 

Lubrykant – kiedy go użyć?

Najczęstszą przyczyną stosowania lubrykantów jest wystąpienie problemu z suchością pochwy. Jest to zaburzenie, które może negatywnie wpłynąć na życie seksualne, a nawilżacze są dobrym środkiem do zwalczania objawów. Suchość pochwy może wynikać z różnych przyczyn m.in stresu, zmęczenia, stosowania antykoncepcji, leków (w szczególności antydepresantów i antybiotyków), a nawet po prostu określonej fazy cyklu miesiączkowego. Seks bez lubrykantu, w przypadku suchości pochwy, jest nie tylko bolesny, ale też niebezpieczny. Grozi otarciami i naruszaniem naczyń pochwy. Nie tylko obniża się jakość przeżyć seksualnych, ale także istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia infekcji. 

Lubrykanty – zarówno na bazie wody, jak i na bazie silikonu – mogą też być doskonałym sposobem na wprowadzenie innowacji do współżycia. Żele dostępne są w różnorodnych wariantach, które mogą zwiększać intensywność doznań. Najpopularniejsze są, chociażby produkty rozgrzewające oraz zapachowe. Decydując się na zakup tego rodzaju środka, warto zwrócić uwagę na skład – im mniejsza ilość składników, tym mniejsze ryzyko wystąpienia infekcji.