Jakie okna do domu są najlepsze?

okna

Wybór okien to wyczyn, zwłaszcza dla kogoś, kto nie zajmował się wcześniej stolarką okienną. Kupno okien to nie tylko ochrona wnętrza przed zimnem na zewnątrz. Okna powinny być bezpieczne i spełniać kilka innych ważnych parametrów. Jak wybrać okna w domu, jakie są kryteria wyboru okien i jak powinno wyglądać dobre okno?

Najlepsze okna do domu w 2022 roku 

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez okien. Na przestrzeni wieków wyglądały jednak zupełnie inaczej, a wraz z rozwojem architektury stawały się coraz ważniejsze. Dziś skupiamy się głównie na dużym szkle, które wygląda spektakularnie. Jednak wybór stolarki okiennej to nie tylko wygląd, ale również parametry użytkowe. Dlatego przy zakupie nowych produktów powinniśmy stosować normy efektywności energetycznej. Nowoczesne okna muszą mieć dobrą izolację termiczną. Są to wymogi prawne, które regulują warunki techniczne, takie jak te wprowadzone w 2021 r. Spełniają wymagania w zakresie energooszczędności i ekologii. Cała UE zmierza w tym kierunku, ale co ważne z ekonomicznego punktu widzenia jest to również korzystne dla każdego użytkownika „ciepłej” stolarki okiennej. Wybierając produkty energooszczędne, zimą płacimy mniej za ogrzewanie, co jest bardzo ważne dla budżetów domowych w dobie dynamicznie rosnących cen paliw. W okresie letnim takie okna zapobiegają nagrzewaniu się pomieszczenia, zapobiegając tym samym stratom energii wykorzystywanej do klimatyzacji.

Dobre okna do domu – parametry

Dobre okna to przede wszystkim takie, które zapewniają wystarczającą ochronę przed ucieczką ciepła z budynku. Od ich kompaktowości zależy zapotrzebowanie budynku na energię cieplną, a tym samym komfort cieplny latem i zimą oraz koszty ogrzewania. Budując dom pasywny lub niskoemisyjny potrzebujesz okien o niskim współczynniku przenikania ciepła tj. Uw < 0,8 W/m2K. Okna są również ozdobą budynku. Dlatego warto zadbać o to, aby stolarka pasowała do estetyki elewacji i wnętrza. Łatwo wybrać okna z nakładkami aluminiowymi. Może być wykonany w dowolnym kolorze z palety RAL lub w różnych ciekawych fakturach, w tym podobnych do drewna czy stali nierdzewnej. Na uwagę zasługuje również kształt profilu oraz jego grubość.

Okna dachowe – jakie muszą być?

Okna dachowe doświetlają pomieszczenia znajdujące się na poddaszu. Jeśli wybrany model będzie odpowiedni, nasze poddasze, dzięki dobremu oświetleniu i ciekawym aranżacjom, stanie się wyjątkowym pomieszczeniem w domu. Wybierając szyberdach powinniśmy zwrócić uwagę na głównych producentów i modele, które sprzedają. Na poddaszach najczęściej stosuje się okna obrotowe, czyli półotwarte. Wysokość montażu wpływa na łatwość ich otwierania. Więc będziemy musieli się trochę cofnąć, kiedy otworzymy niskie okna. Przydatne są również okna uchylno-obrotowe, czyli okna, które można otworzyć na dwa sposoby oraz okna do dachów skośnych. Czasami decydujemy się również na zastosowanie włazów i świetlików, które montujemy w wyższych partiach dachu, aby dodatkowo doświetlić wnętrze lub gdy pomieszczenie nie zostało przebudowane. Aby nasze poddasze było jasne, możemy zdecydować się na okna w kształcie litery L od podłogi po dach. Modne jest łączenie kilku świetlików. Tutaj mamy wiele możliwości – od dwóch okien obok siebie w pionie i poziomie, po cztery, a nawet sześć okien.

Okna uchylne czy obrotowe

Do niedawna wybór lukarn ograniczał się do określenia ich wymiarów oraz materiałów, z których zostały wykonane. Obrót w celu otwarcia jest tutaj prawie domyślny. Ale czasy się zmieniły. Świetlik również. Najprostsze i najtańsze okna dachowe posiadają obrotowy mechanizm otwierania z zawiasem pośrodku skrzydła. Jak sama nazwa wskazuje, okna otwiera się poprzez obrót skrzydła wokół osi zawiasu. Dzięki możliwości obracania ich o 180 stopni mamy łatwy dostęp do zewnętrznej szyby okna (np. do czyszczenia). Wadą takich okien jest to, że umieszczone nisko po otwarciu utrudniają swobodne przejście. Nie mają też łatwego dostępu do widoków za oknem. W odpowiedzi na mankamenty standardowych okien obrotowych pojawiły się okna obrotowe o zwiększonej osi obrotu. Ponieważ oś obrotu jest przesunięta na ponad połowę wysokości okna, nawet wysokie osoby mogą bezpiecznie i wygodnie podejść do krawędzi otwartego skrzydła. Nie jesteś pewien, jakie okna wybrać? Skorzystaj z wiedzy profesjonalistów na monterstolarki.pl