Markizy tarasowe – jak wybrać?

markizy

Budowanie daszku nad tarasem to większa inwestycja, która nie zawsze jest opłacalna, zwłaszcza jeśli wspomniany taras mieści się w bardziej zacienionej części działki czy też domownicy nie przebywają na nim tak często. Zarówno pod kątem ekonomicznym, jak i praktycznym, warto przemyśleć zakup innego rozwiązania, którym są markizy tarasowe. Czym są i dlaczego są tak popularne?

Markiza tarasowa – co to jest?

Markiza tarasowa to swego rodzaju składany daszek, który jest wykonany z elastycznej, rozwijanej tkaniny. Produkt jest wyposażony także w podpory, które umożliwiają podtrzymanie materiału na określonej wysokości – mogą być stojące lub ukryte pod materiałem. Czasami spotyka się obie wersje jednocześnie (dzięki temu są stabilniejsze). Rozwiązanie cieszy się popularnością ze względu na wygodę użycia – daszek nie musi być rozłożony cały czas, tylko wtedy, kiedy tego potrzebujemy. Markiza tarasowa jest też stosunkowo niedrogim akcesorium, dlatego cieszy się coraz większą popularnością.

Markizy tarasowe Bydgoszcz – jaką wybrać?

Warto skupić się na samym materiale pokrycia, ponieważ na rynku można spotkać modele o większej i mniejszej wytrzymałości. Najczęściej do produkcji tkaniny wykorzystuje się poliester, akryl lub dralon. Różnice między nimi nie są szczególnie spore, jednak trzeba pamiętać o jednym – w każdym przypadku materiał powinien być zaimpregnowany. Dzięki temu będzie odporny na uszkodzenia wywołane promieniami słonecznymi, obrażeniami mechanicznymi czy wilgocią. Najpopularniejsze markizy tarasowe w Bydgoszczy posiadają wysuwane ramiona (zamiast podpór – rurek opartych o ziemię). Warto pamiętać, że im większa jest markiza, tym więcej ramion powinna mieć, ponieważ od tego zależy stabilność konstrukcji.

Jaki rozmiar markizy tarasowej wybrać? Najlepszy będzie taki, który pozwoli zakryć część wypoczynkową na tarasie z większym zapasem, ponieważ w przeciwnym wypadku np. zacinający deszcze może nadal spowodować dyskomfort. W praktyce markizy mogą mieć szerokość w granicach 1-14 m, natomiast długość wynosi zwykle od 1,5 do 10 m. Warto decydować się na modele, które posiadają możliwość regulacji kąta nachylenia, dzięki temu łatwiej dostosować markizę do swoich potrzeb.

Można wyróżnić także markizy tarasowe rozkładane ręcznie oraz z napędem. Jak można się domyślić, w drugim przypadku koszt zakupu produktu jest znacznie wyższy, jednak jeśli nie ogranicza nas budżet, a cenimy sobie wygodę, będzie to najlepsze rozwiązanie.

Markizy tarasowe – Bydgoszcz – jaki kolor będzie najlepszy?

Markizy tarasowe występują w wielu wersjach kolorystycznych. Najczęściej zaleca się wybór modelu, który będzie odpowiadał kolorystyce domu, na przykład będzie miał barwę dachówki. Jeśli jednak dach jest utrzymany w ciemniejszych kolorach, można postawić na tkaninę nawiązującą bardziej do dodatków znajdujących się na tarasie – jeśli postawi się na kolor taki, jaki ma elewacja, efekt nie będzie najbardziej estetyczny – markiza i ściany będą się zlewać.