O czym należy pamiętać przeprowadzając się do innego miasta

Czasami życie daje możliwość człowiekowi lub zmusza go do przeprowadzki. To sprawa niełatwa, ponieważ wymaga całkowitej zmiany otoczenia. Oczywiście, wcale nie musi to być rzecz aż tak stresująca, po warunkiem, że podejdzie się do tematu w sposób odpowiedni. Czytając dalej dowiesz się, jak powinna przebiegać przeprowadzka. Jak ją zorganizować i się do niej przygotować?

Przeprowadzka na terenie tego samego miasta nie jest bardzo skomplikowana, jednak schody zaczynają się przy większych odległościach. Chodzi nie tylko o przeniesienie swoich rzeczy, ale też załatwienie wszelkiej „papierkowej roboty”. Przez to nie powinno się zabierać do niej na ostatnią chwilę, ponieważ może to spowodować chaos i przynieść masę stresu.

Przeprowadzka – porady

a) Na sam początek

Najważniejsze jest ustalenie terminu przeprowadzki. Jeżeli nie masz go narzuconego, to wybierz taki, by mieć około dwa miesiące na załatwienie wszystkich spraw. Dzięki temu nie zapomnisz o żadnej, ważnej rzeczy. Jeżeli wiesz już, kiedy będziesz się przeprowadzać, to przygotuj listę.

Taki dokument powinien zawierać podział na czas, w jakim należy wykonać pewne czynności. Najwcześniej powinno się powiadomić odpowiednie instytucje. Często wiąże się to z długim oczekiwaniem w kolejce, dlatego istotne jest zabranie się za to jak najwcześniej. Gdzie powinno się udać? Powiadomić należy bank, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, gazownię, zakład elektryczny, Urząd Pocztowy i Skarbowy, towarzystwo ubezpieczeniowe (chodzić może o kilka firm, na przykład od OC samochodu, ubezpieczenia mieszkania, polisy na życie itd.) i firmę telekomunikacyjną. Jeżeli zamawiasz prenumeratę jakiegoś czasopisma, to powiadom także wydawnictwo.

Uzgodnij także urlop w pracy. Często jednak to właśnie praca powoduje konieczność przeprowadzki, dlatego rzadko kiedy o urlop należy prosić. Sprawdź wszystko, co masz w swoim mieszkaniu, najlepiej stwórz do tego dodatkową listę. Dlaczego? Po pierwsze dowiesz się, co masz, a po drugie pozwoli Ci ona wyrzucić niepotrzebne rzeczy.

Zajmij się również zorganizowaniem materiałów, które będą potrzebne do przeprowadzki. Chodzi na przykład o kartony, folię bąbelkową, folię stretch, taśmy klejące itd. Najlepiej sprawdzą się pudełka z uchwytami, ponieważ te znacznie prościej się przenosi.

b) trzy tygodnie przed przeprowadzką

Do swojej głównej listy dodaj listę przedmiotów, które ze sobą zabierzesz. W tym momencie wszystkie urzędy powinny zostać powiadomione. Jeżeli nie zrobiłeś tego wcześniej, to o przenosinach powiedz swojej rodzinie i bliskim. Zadbaj też o opiekę nad zwierzętami lub małymi dziećmi. Spakuj także najpotrzebniejsze dokumenty.

c) dwa tygodnie przed przeprowadzką

Nie zostało wiele czasu, dlatego należy zająć się jedną z trudniejszych rzeczy, z którą wiąże się przeprowadzka. Jak się spakować? Na samym początku posegreguj te rzeczy, które są najmniej potrzebne. Chodzi na przykład o odzież zimową (jeżeli jest lato), nieużywane sprzęty (np. komputer stacjonarny, jeżeli masz jeszcze laptopa), dekoracje domowe, drogie towary (obrazy, instrumenty).

d) tydzień przed przeprowadzką

Zostaw sobie wyłącznie najpotrzebniejsze rzeczy. Chodzi o odzież, środki czystości, kosmetyki, dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, dowód osobisty, paszport itd.). Warto także nie pakować jeszcze np. jednej patelni i garnka, a także kilku pojedynczych talerzy, kubków itd. Przed przeprowadzką warto zająć się „wyjadaniem” lodówki oraz szafek kuchennych. Dzięki temu nie będzie potrzeby wyrzucania lub przewożenia dodatkowych kilogramów. Oddaj także wszystkie pożyczone rzeczy (np. książki).

e) dzień przed przeprowadzką

Sprawdź, czy wszystko zostało spakowane. Odmroź swoją lodówkę. Zakręć również wodę i gaz, a następnie przede wszystkim wypocznij.

Skorzystaj z firmy przeprowadzkowej!

Nawet jeżeli posiadasz spory samochód osobowy, to na pewno nie uda Ci się zabrać całego mienia za jednym razem. Przeprowadzka do innego miasta ma to do siebie, że czas podróży jest niemały. Sama jazda pojazdem jest nużąca, a do tego dochodzi zapakowanie go i rozpakowanie w miejscu docelowym. Robienie kilku kursów będzie więc nie tylko bardzo eksploatujące, ale też drogie, biorąc pod uwagę koszty paliwa.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z firmy przeprowadzkowej. Pamiętaj jednak, by zamówić usługę jak najwcześniej, ponieważ istnieje większe prawdopodobieństwo, że przedsiębiorstwo będzie mogło działać w wybranym przez Ciebie terminie, ale też czasami można liczyć na rabaty. Nierzadko zdarza się, że fachowcy sami dostarczą wszystkie potrzebne materiały (kartony, folie). Mają także doświadczenie w pakowaniu cennych towarów, takich jak instrumenty muzyczne, rzeźby, zabytkowe meble. Do tego wszystko zostanie przez nich zapakowane do samochodu, który pomieści całe mienie. W nowym mieszkaniu kartony i inne przedmioty zostaną wypakowane we wskazanym miejscu.

Dobrym wyborem będzie sprawdzona firma Max przeprowadzki