Tusze oryginalne czy zamienniki – które wybrać?

tusz do rzęs

Choć ceny drukarek atramentowych z roku na rok są coraz niższe, a ich zakup nie stanowi już drogiej inwestycji, to często kartą przetargową jest właśnie cena wkładów z atramentem. Ich koszt po kilkurazowym zakupie często może przekroczyć koszt samego urządzenia drukującego. Decydując się na zakup drukarki, często nie zdajemy sobie sprawy, że jej utrzymanie może być dość kosztowne. Wiele osób chcąc zredukować choć trochę koszt drukowania, myśli nad zakupem tuszów zamienników – są one bowiem o wiele tańsze niż oryginalne. Istnieje jednak obawa, że nie spełnią one naszych oczekiwań pod względem jakości i wydajności. Zatem, czy warto inwestować w zamienniki?

Tusze zamienniki czy oryginał?

Wybierając do naszej drukarki oryginalny wkład z atramentem, możemy mieć pewność, że nasze wydruki będą wysokiej jakości, a sam tusz nie zmieni swoich właściwości. Producent wykonuje bardzo wiele testów i dostosowuje swój produkt tak, aby jak najlepiej spełniać oczekiwania klienta. Na opakowaniu z atramentem możemy znaleźć informacje o wydajności tuszu, np. ile kartek możemy zadrukować przy użyciu jednego wkładu. Dodatkowo oryginalne tusze często mają w sobie sporo elektroniki dbającej o jakość wydruku i poprawne eksploatowanie drukarki. Wszystkie te czynniki składają się na to, że cena za jeden egzemplarz tuszu może być bardzo wysoka. Zamienniki oryginalnych tuszów, mimo że produkowane najczęściej z tych samych materiałów, nie mogą zagwarantować nam takiej samej jakości jak producent. Wytwarzając zamienniki, często nie wykonuje się tak dokładnych i wyspecjalizowanych testów jak przy produkcji oryginałów. Ponadto takie zamienne wkłady mogą być pozbawione elektroniki, dbającej o jakość i kalibrację sprzętu, co może mieć znaczący wpływ na jakość wydruku. To wszystko gwarantuje, że cena takiego zamiennika jest o wiele niższa, ale nie musi być współmierna z jakością wydruku.

Zamienniki tuszy – czy warto?

Wszystko zależy od tego, czy bardziej zależy nam na jakości wydruku, czy na ilości. Jeżeli potrzebujemy drukować zdjęcia bądź obrazki, gdzie jakość wydruku ma ogromne znaczenie – należy unikać zamienników. Często na wkład kolorowy składają się trzy lub cztery odcienie tuszu. Drukując przy użyciu zamiennika, nasze zdjęcie może być nie tylko rozmazane, ale również jego kolory mogą być przekłamane w porównaniu z oryginałem. Jeżeli zależy nam na ilości wydruków, przykładowo drukujemy bardzo dużą ilość dokumentów, które z założenia używają jedynie czarnego atramentu, możemy rozważyć użycie zamiennika. Takie rozwiązanie będzie dla nas na pewno bardziej ekonomiczne, a częste używanie drukarki uniemożliwi zamiennikowi zaschnięcie lub utratę właściwości. Dodatkowo, podczas drukowania dokumentów priorytetem nie jest, aby wydruk był idealnej jakości – wystarczy aby był czytelny.

Jak wybrać zamienniki tuszy?

Wbrew pozorom może to być dość kłopotliwe zadanie. O ile oryginalne wkłady do drukarek są wytwarzane przez ich producentów, to zamienniki mogą być tworzone przez każdą inną firmę, mniej lub bardziej rzetelną. Decydując się na wybór zamiennika, warto skorzystać z wyszukiwarki internetowej i zapoznać się z opiniami dotyczącymi różnych producentów. Może okazać się bowiem, że już na starcie wykluczymy kilka nietrafionych zamienników, co oszczędzi nam nerwów i zakłopotania. Dodatkowo warto zapoznać się ze specyfikacją takiego zamiennika. Może okazać się, że mimo takiego samego kształtu i pojemności co oryginalny wkład do drukarki, zamiennik gwarantuje mniejszą ilość wydruków. Pamiętajmy, że w przypadku awarii naszej drukarki możemy mieć problem z uznaniem gwarancji, ze względu na używanie zamienników. Jednak po okresie gwarancyjnym nie będzie miało to znaczenia.

Na decyzję, czy wybrać tusze oryginalne, czy zamienniki ma przede wszystkim wpływ to, do jakich celów będziemy je wykorzystywać oraz oczywiście nasz budżet. Najlepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z oryginalnych wkładów – to one gwarantują najlepszą jakość i wybierając je, możemy być pewni, że nie będziemy mieć kłopotów z wydrukami. Jeżeli jednak drukujemy bardzo dużo i niekoniecznie zależy nam na jakości, możemy pomyśleć nad wyborem zamienników. Pamiętajmy jednak, że nie muszą one gwarantować takiej wydajności i jakości jak oryginały, więc warto przed zakupem zaznajomić się z opiniami na ich temat.