Samochód obecnie to nieodłączny element życia dla wielu osób. Każdy kierowca przyzna, że bardzo łatwo jest się przyzwyczaić do posiadania auta i komfortu, jaki to daje. Jednocześnie dużą trudność sprawia odzwyczajenie się od samochodu i ponowny powrót do przemieszczania się komunikacją miejską. Posiadanie własnego pojazdu nie zawsze jest możliwe. Wtedy dobrym rozwiązaniem może być wypożyczenie auta na dłuższy czas. W jaki sposób to zrobić?
Wynajem długoterminowy – jak działa?
Wynajęcie samochodu zazwyczaj kojarzy się ze skorzystaniem z usługi na kilka dni. Jednak coraz więcej firm zajmujących się udostępnieniem aut, jak np. wypożyczalnia samochodów w Legionowie, ma w swojej ofercie również wynajem długoterminowy. Swoją ofertę kierują zarówno do osób prywatnych, jak i firm.
Usługa polega na tym, że wypożyczalnia udostępnia samochód na długi okres czasu za miesięczną opłatę, tzw. abonament. Umowa zazwyczaj zawierana jest na 24 do 48 miesięcy. Są jednak wypożyczalnie, które oferują wypożyczenie samochodu już na 12 miesięcy. Często oprócz comiesięcznej kwoty za wynajem auta trzeba również wnieść opłatę początkową – wkład własny. Wysokość tej kwoty wpływa na całkowity koszt ponoszony każdego miesiąca.
W przeciwieństwie do leasingu po zakończeniu umowy najmu nie ma opcji wykupienia samochodu na korzystnych warunkach. Jest on zwracany do wypożyczalni, a Tobie pozostaje opcja wynajęcia kolejnego auta – być może, nowszego i lepiej wyposażonego.
Ile kosztuje wynajem długoterminowy auta?
Koszt wynajęcia samochodu na długi termin jest zróżnicowany i zależy od kilku czynników. Najważniejsze z nich stanowią rodzaj pojazdu oraz jego marka. Im lepsza marka oraz większy samochód – tym wyższa cena. Zazwyczaj oferta podzielona jest na małe auta miejskie, typu SUV oraz premium. Cena ustalona jest również na podstawie wieku pojazdu i przebiegu, jaki posiada. Znaczenie ma również czas, na jaki podpisujesz umowę oraz wspomniana już wysokość opłaty początkowej.
Przy ustalaniu warunków najmu oprócz podania okresu, na jaki planujesz wynająć samochód, musisz określić również planowany roczny limit kilometrów. Jest to dystans, który będziesz mógł pokonać w ramach abonamentu. Po jego przekroczeniu wypożyczalnia obciąży Cię dodatkową opłatą za każdy przejechany kilometr. Dlatego warto dobrze zastanowić się nad ilością kilometrów, jakie chcesz pokonać autem.
Wypożyczalnie samochodów zazwyczaj proponują kilka opcji najmu. Istnieją pakiety podstawowe, w których za koszt usługi np. wymiany opon trzeba pokryć dodatkowo z własnej kieszeni. W opcjach rozbudowanych (tym samym droższych) wszystkie dodatkowe opłaty za serwisowanie samochodu pokrywa wypożyczalnia. Ciebie interesuje jedynie koszt paliwa.
Jakie są zalety długoterminowego wypożyczenia samochodu?
Wynajem długoterminowy jest dobrym rozwiązaniem dla osób prowadzących własną firmę. Podobnie jak w przypadku leasingu można korzystać z pojazdu i dodatkowo doliczyć kwotę za jego wypożyczenie do poniesionych kosztów. Krótka umowa najmu pozwala na częstsze zmiany auta – co dla niektórych może być dużym plusem. Są zawody, gdzie dobry samochód jest wyznacznikiem prestiżu. Wtedy częsta możliwość zmiany pozwala na utrzymanie wysokiego standardu.
Bez wątpienia największą zaletą jest brak dodatkowych kosztów utrzymania samochodów. Podczas korzystania z abonamentu, który obejmuje również serwisowanie auta, nie interesują Cię inne kwoty, jak opłata za ubezpieczenie, przeglądy, wymianę opon czy drobne naprawy. Wiele wypożyczalni na czas naprawy lub serwisu oferuje auta zastępcze.
Skorzystanie z usługi wynajmu długoterminowego należy dobrze przemyśleć i skalkulować. Trzeba liczyć się z tym, że do comiesięcznych wydatków dojdzie stały koszt wypożyczenia. W zależności od wybranego samochodu może to być kwota od 800 zł do 5000 zł. Do tego trzeba doliczyć koszty paliwa. Umowa zawierana jest na czas określony, więc nie ma możliwości oddania samochodu przed jej zakończeniem.
Jednak dla osób ceniących sobie komfort nowego auta oraz lubiących częstą zmianę pojazdów – to rozwiązanie będzie idealne.