Wynajem samochodu długoterminowy, a krótkoterminowy – jakie są różnice?

samochód

Wynajmowanie samochodu cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Pojazd można wynająć na okres dłuższy lub krótszy, a więc długo bądź krótkoterminowo. Jaka jest różnica pomiędzy wynajmem krótkoterminowym a długoterminowym? 

Czym charakteryzuje się wynajem krótkoterminowy?

Wynajem krótkoterminowy samochodu to inaczej wynajem incydentalny, który trwa zwykle nie dłużej, niż kilka dni. Zazwyczaj na tego typu rozwiązanie decydują się osoby, przebywające w podróży – czy to prywatnej, czy służbowej. Z wynajmu krótkoterminowego chętnie korzystają też ci, którzy nie posiadają własnego pojazdu, jednak od czasu do czasu muszą udać się gdzieś samochodem. Coraz większą popularnością cieszy się wynajem krótkoterminowy samochodów luksusowych, na co najczęściej decydują się przedsiębiorcy. Posiadają oni co prawda własną flotę pojazdów, lecz najczęściej nie są to najnowsze modele, które pełnią też funkcję reprezentacyjną. Dlatego też, na spotkanie z ważnym klientem czy partnerem biznesowym, wybierają oni samochód wynajmowany. Koszty wynajmu krótkoterminowego są stosunkowo wysokie – za jeden dzień trzeba zapłacić więcej, niż w przypadku najmu długoterminowego. Średnio za wynajem auta klasy A lub B trzeba zapłacić około 80-100 zł za dzień, podczas gdy koszt wynajmu samochodu klasy C lub D to już koszt około 150 zł za dzień. Najdroższy jest wynajem samochodów luksusowych – za jeden dzień trzeba zapłacić nawet 200 zł. 

Czym jest wynajem długoterminowy samochodów?

Długoterminowy wynajem samochodu ma miejsce wtedy, gdy umowa z wypożyczalnią podpisywana jest na kilka tygodni, miesięcy, a czasami nawet na rok. Wynajem długoterminowy to doskonałe rozwiązanie dla osób, które często zmieniają miejsce zamieszkania, na przykład ze względu na charakter pracy. Nie muszą posiadać własnego pojazdu, mogą bowiem korzystać z wynajętego auta, mieszkając w jednym miejscu. Ponadto, wynajem długoterminowy cieszy się dużą popularnością wśród osób, które lubią często zmieniać samochody, lecz nie posiadają wystarczająco dużo własnych środków pieniężnych, aby co jakiś czas nabywać nowe. Wynajem długoterminowy jest korzystniejszy cenowo niż krótkoterminowy. Decydując się na podpisanie umowy z wypożyczalnią na dłuższy okres czas, za jeden dzień wynajmu płaci się od 50 do około 150 zł, w zależności od klasy pojazdu. Oczywiście, wiele zależy od czasu, na jaki podpisana została umowa. Co do zasady, im dłużej, tym taniej (w przeliczeniu na jeden dzień), choć oczywiście, sumarycznie za wynajem długoterminowy trzeba zapłacić więcej. 

Wynajem krótko czy długoterminowy pojazdów?

Pozostaje pytanie, czy bardziej opłaca się wynająć samochód w krótkim, czy może w dłuższym okresie czasu? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bowiem wiele zależy od potrzeb i możliwości wynajmującego. Czasami wynajem krótkoterminowy jest jedynym rozwiązaniem – na przykład w sytuacji, gdy wynajmujący jest w podróży. Oczywiście, wynajem krótkoterminowy, a koszty to zupełnie inna kwestia – pod tym względem o wiele bardziej opłaca się wynajem długoterminowy. Ten polecany jest osobom, które nie posiadają własnego pojazdu, lecz jednocześnie stosunkowo często muszą skorzystać z samochodu. W ich przypadku podpisywanie umów na wynajem krótkoterminowy jest nieopłacalne, bowiem sumarycznie zapłacą oni więcej, niż decydując się na wynajem długoterminowy. Z drugiej strony, w tym przypadku płaci się za każdy dzień obowiązywania umowy, bez względu na to, czy samochód jest wtedy użytkowany, czy też nie. Przed wynajęciem samochodu, czy to na krótki, czy dłuższy okres czasu, warto zapoznać się z ofertami poszczególnych wypożyczalni. Ciekawą ofertę dla klientów przygotowała wypożyczalnia samochodów w Bytomiu – carforyou.com.pl, gdzie można zdecydować się na pojazdy różnej klasy i wynająć je na dowolny okres. Wypożyczalnia proponuje samochody zarówno osobom fizycznych, nieprowadzącym działalności gospodarczej, jak i przedsiębiorcom. Poszukując pojazdu na wynajem na Śląsku, warto sprawdzić ofertę.