Zakup mieszkania na wynajem – o czym pamiętać?

mieszkanie

Zakup nieruchomości pod wynajem zyskuje w ostatnich latach na popularności, głównie za sprawą rosnącej inflacji i trudności w znalezieniu innych, opłacalnych inwestycji. Z drugiej strony, potencjalny inwestor musi zwrócić uwagę na wiele kwestii, zanim zdecyduje się kupić konkretne mieszkanie. O czym szczególnie warto pamiętać?

Określenie grupy docelowej

Mieszkanie mieszkaniu nierówne – niektóre to małe kawalerki, inne to przestrzenne nieruchomości, w których może zamieszczać nawet 5-6 osób. Jakie mieszkanie pod wynajem warto zakupić? Wiele zależy od budżetu, jaki posiada inwestor, a także od docelowej grupy klientów, której zamierza on mieszkanie wynajmować. Warto więc zastanowić się, czy najemcą będzie student, para bezdzietna czy rodzina z dwójką bądź trójką dzieci. Każdy z tych klientów będzie zainteresowany innego typu mieszkaniem. Studenci najchętniej wybierają kawalerki, decydują się również na wynajem pokoju w większym mieszkaniu. Bezdzietne pary wybierają nieco większe mieszkania, na przykład dwupokojowe. Tymczasem rodzinie z dziećmi będzie zależało na większym metrażu – zwykle musi być to minimum 50-60 metrów kwadratowych. Oczywiście, można też zakupić większe mieszkanie z kilkoma pokojami i wynajmować większej liczbie osób. Takie rozwiązanie jest jednak dosyć ryzykowne, bowiem w danym czasie można nie znaleźć odpowiedniej liczby najemców. Ponadto ważny jest tutaj rozkład pokoi – ostatecznie trudno będzie znaleźć osobę, która zamieszka na przykład w pokoju przechodnim.

Jak wybrać mieszkanie na wynajem?

Zakup mieszkania na wynajem nie jest łatwym zadaniem – wybierając nieruchomość, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na jej aspekty techniczne. Jeśli inwestor jest w stanie pozwolić sobie na przeprowadzenie generalnego remontu, może wybrać mieszkanie w stanie deweloperskim bądź tańsze mieszkanie z rynku wtórnego. Tymczasem osoby, które chciałyby zacząć zarabiać niemalże od zaraz, powinny zdecydować się na mieszkanie pod klucz. Zakup mieszkania pod wynajem warto poprzedzić sprawdzeniem, co znajduje się w jego okolicy. Tutaj ponownie warto wrócić do docelowej grupy klientów, bowiem każda z nich będzie zainteresowana nieco inną infrastrukturą. Rodziny z dziećmi zwracają uwagę na bliskość przedszkoli, szkół czy przychodni, natomiast studentom zależy, aby mieszkanie położone było jak najbliżej uczelni. Lepiej usytuowane nieruchomości zwykle kosztują więcej, jednak ich właściciele nie mają większego problemu ze znalezieniem klientem, tym samym zachowując stałe źródło dochodów. 

Gdzie szukać mieszkań pod wynajem?

Zakup mieszkania pod wynajem dobrze jest zacząć od porównanie między sobą poszczególnych ofert. Inwestor powinien dokładnie sprawdzić mieszkanie, zanim zdecyduje się na jego zakup – dlatego też tak ważne jest jego osobiste odwiedzenie i dokonanie oceny. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego należy poprosić o dokumentację techniczną, tak aby móc ocenić stan nieruchomości. Ogłoszenia sprzedaży mieszkań znaleźć można przede wszystkim w internecie, na przykład na stronie https://moeko.pl/eko-apartamenty/wielun-kosynierow/.

Doskonałym rozwiązaniem jest również skorzystanie z pomocy doświadczonej agencji nieruchomości, która działa w niemal każdym mieście. Zwykle z pomocą ekspertów można znaleźć mieszkanie w o wiele krótszym czasie, co jest szczególnie korzystne dla inwestorów, którzy chcieliby jak najszybciej zacząć zarabiać. Co ważne, pracownik agencji nieruchomości może przejąć opiekę nad kwestiami formalnymi, związanymi z zakupem mieszkania. Warto pamiętać, że w celu przeniesienia praw własności należy sporządzić akt notarialny. Nieco inaczej wygląda to w przypadku zakupu mieszkania od dewelopera, z którym uprzednio zwykle podpisuje się umowę przedwstępną. Należy jednak pamiętać, że zakup mieszkania na wynajem od dewelopera zazwyczaj wiąże się z odroczeniem inwestycji w czasie. Mieszkania te sprzedawane są jeszcze przed zakończeniem budowy, a tym samym inwestor musi mieć dodatkowo czas na przeprowadzenie niezbędnych prac aranżacyjnych.