Startup Support

Twoja droga do sukcesu!

Firma

Inwestycje w maszyny i urządzenia sfinansuj leasingiem

Prowadzenie firmy w oczekiwaniu na stały wzrost osiąganych przychodów wymaga ciągłego inwestowania. Inwestowania w ludzi, w technologię czy w maszyny i urządzenia. Finansowanie inwestycji bardzo często przeprowadzane jest we współpracy z bankami. Najczęstszą formą finansowania przez bank inwestycji jest oczywiście bankowy kredyt, ale ostatnio coraz częściej polscy przedsiębiorcy korzystają z leasingu. Nic dziwnego, jest to bowiem najtańsza forma finansowania wszelkich możliwych inwestycji w środki trwałe takie jak maszyny, urządzenia czy najczęściej samochody. Jeśli jeszcze ktoś nie wie co to jest leasing to warto poczytać na ten temat albo zapytać się biura księgowego. Poniżej postaramy się w skrócie objaśnić pojęcie leasingu. Na chwilę obecną polscy przedsiębiorcy najczęściej leasingują samochody osobowe i dostawcze, ale coraz częściej korzystają również z tej formy finansowania jeśli chodzi o zakup maszyn i urządzeń.
Leasing jest formą kredytowania zakupu środków trwałych przez przedsiębiorców. Przy czym zakupiony i sfinansowany w ten sposób sprzęt pozostaje własnością banku dopóki przedsiębiorca nie wykupi tego sprzętu wraz z ostatnią ratą, czyli kwotą wykupu. Przedsiębiorca zleca zakup potrzebnych środków trwałych, bank kupuje to w mieniu przedsiębiorcy po czym przedsiębiorca taki zakup spłaca w miesięcznych ratach. Bank jest cały czas właścicielem leasingowanego przedmiotu a przedsiębiorca jest jego użytkownikiem. Własność zostaje przepisana na koniec spłaty całego leasingu. Tak by to wyglądało formalnie, a w praktyce leasing jest najtańszą formą kredytowania przez bank. Oprocentowanie w przypadku leasingu oraz całkowity koszt leasingu może być nawet trzykrotnie niższy aniżeli kredytu. Przy czym przy kredycie przedsiębiorca od razu staje się właścicielem kupowanego na kredyt przedmiotu. Tyle, że ponosząc tego kredytu znacznie większe koszty.
No i właśnie, jeżeli chodzi o koszty to leasing jest rozwiązaniem optymalnym. Ponieważ przedsiębiorca, decydując się na leasing płaci niski procent odsetek, ale całą ratę leasingu może sobie wrzucić w koszty prowadzonej działalności, a zatem skutecznie obniża swój podatek o odpowiedni procent z wysokości raty. Różne rozwiązania podatkowe daje leasing w zależności od tego, na który się przedsiębiorca zdecyduje, ponieważ może być leasing zarówno operacyjny jak i finansowy. W leasingu finansowym przedsiębiorca odzyskuje VAT, który zresztą w całości musi sobie doliczyć do pierwszej raty. Nie mniej jednak jest to doskonałe rozwiązanie podatkowe dla każdego przedsiębiorcy. Wystarczy porównać to właśnie z kredytem, w którym w koszty możemy wrzucić jedynie odsetki od raty kredytu.
Kiedy w firmie pojawia się możliwość rozwoju to prawie zawsze wiąże się ona z koniecznością poniesienia wydatków, które ten rozwój sfinansują. Nie zawsze jednak przepływ gotówki jest tak płynny, żeby sfinansować inwestycję żywą gotówką. Zresztą kupowanie urządzeń czy maszyn a nawet samochodów może się po prostu nie opłacić ze względu właśnie na przepisy podatkowe, które zdecydowanie faworyzują właśnie opisany w tym artykule leasing. Dlatego naprawdę warto dopytać w biurze księgowym o szczegóły dotyczące finansowania działalności właśnie leasingiem. Jest go też na pewno o wiele łatwiej otrzymać aniżeli kredyt, ponieważ przedmiot leasingu zawsze jest własnością banku, a zatem jest on dla banku zabezpieczeniem na wypadek braku spłaty rat leasingu. Wobec tego inaczej trochę patrzy się na dokumenty finansowe mając na uwadze zabezpieczenie się banku na przedmiocie leasingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *