Startup Support

Twoja droga do sukcesu!

Firma

Plusy i minusy wchodzenia w spółkę

Zakładanie własnego biznesu to nie jest łatwa sprawa. Przekonało się już o tym wiele osób. Sporo ludzi uważało kiedyś, że praca na etacie nie jest dla nich. Nie mieli zamiaru dłużej wysłuchiwać absurdalnych żądań swoich szefów, którzy dodatkowo płacili bardzo małe pieniądze. W związku z tym, tacy niezadowoleni pracownicy postanowili coś z tym zrobić. W związku z tym, zdecydowali się porzucić pracę na etacie na rzecz czegoś zdecydowanie lepszego. Przynajmniej na początku wydawało im się, że założenie własnej firmy takie właśnie jest. Niestety, bardzo dużo osób przekonuje się, że to nie jest wcale takie proste. Zazwyczaj sporo ludzi wyrabia sobie odpowiednie zdanie już na samym starcie. Nie może to być jednak zaskakujące. Już wtedy przekonują się, że założenie własnej firmy to nie jest droga usłana różami. Niektórym brakuje odpowiedniego pomysłu, a drugim kapitału. Osoby z tej drugiej grupy często zastanawiają się czy nie lepiej im wejść w spółkę z jakimś drugim inwestorem. Poniżej kilka naszych wskazówek odnośnie tego właśnie tematu.
Na pewno największy plus jest taki, że można osiągnąć dużo większy kapitał. W końcu dwie osoby zawsze będą miały szansę wprowadzić do spółki więcej gotówki, niż jedna. Dzięki temu, są większe możliwości w aspekcie kupna nowoczesnego sprzętu czy zatrudniania pracowników. To naprawdę ważna sprawa. Co więcej – dana firma będzie też miała o wiele więcej gotówki na wykonanie reklamy, a jak wiadomo jest ona dźwignią handlu. W związku z tym, wejście z kimś do spółki daje spore możliwości, ponieważ można zgromadzić naprawdę pokaźny kapitał.
Drugi szef to także szansa na pojawienie się nowych pomysłów. Zawsze dużo łatwiej jest coś wymyślić we dwójkę, niż samodzielnie. Co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości. Prowadzenie firmy wymaga bardzo dużo kreatywności. Trzeba znaleźć skuteczne sposoby na znalezienie nowych klientów czy rozreklamowanie danych usług. W związku z tym, w każdej firmie przydają się osoby, które mają mnóstwo ciekawych pomysłów. Na pewno to powoduje, że drugi właściciel też będzie miał okazję wymyślić kilka innowacyjnych rozwiązań, które w dłuższej perspektywie czasu mogą okazać się na wagę złota.
Jakie są inne plusy z zawarcia spółki z drugim inwestorem? Najczęściej w takich przypadkach najważniejsze decyzje muszą być podejmowane przez obu właścicieli. Ma to swoje zalety. W takiej sytuacji o wiele trudniej jest popełnić kosztowny błąd. Jeśli jednak osoba myli się co do oceny danej sytuacji, to druga może w porę ją powstrzymać. Spółka z taką osobą to szansa na przedyskutowanie pewnych kwestii i wyciągnięcie odpowiednich wniosków. W związku z tym, jeśli właścicielami są mądre osoby, to na pewno może to wszystko wyjść na plus.
Wchodzenie w kimś w spółkę ma też jednak swoje minusy – zresztą jak praktycznie wszystko w naszym życiu. Największym z nich jest to, że dana osoba nie ma pełni władzy nad daną firmą (chyba, że posiada pakiet większościowy). To oczywiście powoduje, że mnóstwo ludzi nie chce się decydować na taką właśnie sytuację. W pewnym sensie jest to bowiem mocno ograniczające. Jeśli ktoś chce coś zrobić, to musi liczyć się też ze zdaniem drugiej osoby. W przypadku posiadania firmy na wyłączność nie ma takich właśnie problemów.
Na pewno nie jest dobrze, kiedy wchodzi się do spółki z kimś kompletnie obcym. Może to spowodować naprawdę spore perturbacje. Jeśli już decydujecie się na taki krok, to powinna być to naprawdę w pełni zaufana osoba. W mediach można niestety przeczytać o wielu przypadkach osób, które nierozważnie weszły w spółkę z ludźmi, których tak naprawdę dobrze nie znali. Koniec końców nie skończyło się to dla nich dobrze, a firma z powodu nieuczciwego wspólnika zaczęła zmierzać ku upadkowi. Na pewno jest to spory minus, ponieważ jeśli odpowiednio nie sprawdzimy danej osoby, to potem może okazać się, że ma, na przykład, kłopoty z prawem. To rzecz jasna, wpływa na postrzeganie danej firmy i jej późniejsze finanse. W niektórych przypadkach dzieje się tak, że nieuczciwi wspólnicy wyprowadzają pieniądze z firmy na swoje prywatne konta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *